Rozmiar czcionki:

 

Dział Usług Opiekuńczych

 

 

Kierownikiem Działu Usług Opiekuńczych jest Pani:
Małgorzata Kociałkowska

tel. 789 869 116
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Usługi opiekuńcze to świadczenie niepieniężne z pomocy społecznej świadczone w ramach zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym. Usługi opiekuńcze świadczone są w miejscu zamieszkania przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żninie i obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zlecona przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem

 

Cel usług opiekuńczych

1. Celem usług opiekuńczych jest umożliwienie jak najdłuższego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób chorych i niepełnosprawnych, które ze względu na stan zdrowia wymagają pomocy innych osób.

2. Pomoc w formie usług opiekuńczych ma zabezpieczać zidentyfikowane potrzeby osoby wymagającej pomocy oraz uzupełniać pomoc i opiekę świadczoną przez rodzinę i najbliższe otoczenie oraz służyć poprawie, jakości życia.

 

Zakres usług opiekuńczych

Pomoc w formie usług opiekuńczych przysługuje:

1. Osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona,

2. Osobie w rodzinie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić wykorzystując własne zasoby i możliwości.

 

Katalog usług u obłożnie chorego całkowicie samotnego oraz nieposiadającego rodziny w pobliżu swego miejsca zamieszkania obejmuje:

a) czynności pielęgnacyjne:

 - przesłanie łóżka,

 - zmianę bielizny osobistej i pościelowej,

 - mycie, kąpanie, czesanie i ubieranie chorego,

 - układanie chorego w łóżku i pomaganie przy zmianie pozycji,

 - pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych,

 - wykonywanie pielęgnacji zleconej przez lekarza,

 - karmienie chorego, gdy zachodzi taka konieczność.

 

b) czynności gospodarcze:

 - zakup artykułów spożywczych i niezbędnych artykułów przemysłowych,

 - zapewnienie posiłków w tym, co najmniej jednego gorącego posiłku w ciągu dnia,

 - utrzymanie w czystości otoczenia chorego,

 - wychodzenie z chorym na spacery,

 - dokonywania bieżących porządków w używanej przez chorego części mieszkania,

 - utrzymanie w czystości naczyń stołowych i kuchennych oraz innego sprzętu gospodarczego służącego choremu,

 - utrzymanie w czystości sprzętu i urządzeń sanitarnych,

 - pranie bielizny osobistej (dziennej i nocnej) oraz lekkiej odzieży chorego,

 - dbanie o czystość bielizny pościelowej (odnoszenie i przynoszenie z punktów pralniczych),

 - palenie w piecu, przynoszenie węgla i wody,

 - załatwianie wizyt lekarskich i realizacja recept,

 - załatwianie innych spraw na życzenie chorego lub polecenie kierownika

 - prowadzenie zeszytu wydatków i rozliczenia się z chorym z wydanych pieniędzy codziennie lub w terminie wspólnie ustalonym,

 

Katalog usług opiekuńczych u obłożnie chorego zamieszkałego wspólnie z rodziną obejmuje:

a) czynności pielęgnacyjne

b) czynności gospodarcze, które obejmują:

 - przygotowanie posiłku wyłącznie dla chorego,

 - karmienie chorego,

 - utrzymanie w czystości sprzętu gospodarstwa domowego, używanego w trakcie świadczenia usług,

 - utrzymanie w czystości pokoju, w którym stale przebywa chory,

 - załatwianie wizyt lekarskich i realizacja recept.

Szczegółowy zakres i wymiar usług opiekuńczych ustalany jest na podstawie diagnozy potrzeb osoby wymagającej wsparcia dokonanej przez pracownika socjalnego podczas przeprowadzania wywiadu środowiskowego na podstawie indywidualnej rozmowy z osobą zainteresowaną udzieleniem jej pomocy oraz jej najbliższą rodziną lub osobami z najbliższego otoczenia. W przypadku osób, z którymi jest utrudniony kontakt do diagnozowania potrzeb konieczny jest kontakt z lekarzem rodzinnym.

 

UCHWAŁA NR X/100/2019 RADY MIEJSKIEJ W ŻNINIE z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za uslugi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz zasad częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania - plik PDF rozmiar 148 kb.

 

UCHWAŁA NR XII/130/2019 RADY MIEJSKIEJ W ŻNINIE z dnia 6 września 2019 r. zmieniająca uchwałę w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za uslugi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz zasad częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat... - plik PDF rozmiar 135 kb.

 

Tabela odpłatności za usługi opiekuńcze - plik PDF rozmiar 190 kb.

Zaświadczenie lekarskie dla osoby ubiegajacej się o przyznanie pomocy w formie usług opiekuńczych - plik PDF rozmiar 263 kb.

 

 


 

Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi są szczególnym rodzajem usług specjalistycznych. Zasady ich przyznawania i odpłatności określa rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej.

 

Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U.2006.134.943) - plik PDF rozmiar 105 kb.

 

 

Usługi świadczone są osobom w miejscu zamieszkania i dostosowane do szczegółowych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności:

1. chorym psychicznie (wykazujących zaburzenia psychotyczne),

2. upośledzonym umysłowo,

3. wykazujacym inne zakłócenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej zaliczane są do zaburzeń psychicznych, a osoba ta wymaga świadczeń zdrowotnych lub innych form opieki niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym lub społecznym.

W wyjątkowych przypadkach usługi mogą być świadczone dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi pozbawionych dostępu do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych jeżeli nie mają dostępu do zajęć świadczonych przez inne zobowiązane podmioty.
Usługi są świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. Powyższe usługi, w zależności od ustalonego na podstawie wywiadu środowiskowego dochodu osoby lub rodziny, są bezpłatne lub osoba korzystająca z nich zobowiązana jest do ponoszenia odpłatności na podstawie ww. Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej. Cenę 1 godziny specjalistycznych usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi ustala ośrodek pomocy społecznej, na podstawie analizy kosztów realizacji tego zadania lub umowy zawartej przez ośrodek pomocy społecznej z podmiotem przyjmującym zlecenie realizacji zadania.

Zadanie realizowane jest ze środków finansowych z budżetu państwa w ramach dotacji celowej gminy na organizację specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

 


 

Ulotka promocyjna

 

POWIATOWA WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO I URZĄDZEŃ POMOCNICZYCH ORAZ USŁUGI OPIEKUŃCZE - plik PDF rozmiar 426 kb.

 

 

Rozmiar czcionki:

 

Działy MOPS

 

 

1. Dział Pomocy Środowiskowej

2. Dział Usług Opiekuńczych

3. Świadczenia Rodzinne

4. Fundusz Alimentacyjny

5. Dodatki Mieszkaniowe i Energetyczne

6. Dział Pomocy Rodzinie

7. Stypendia Szkolne

8. Świadczenia Wychowawcze

Rozmiar czcionki:

 

Dział Pomocy Środowiskowej

 

 

Kierownikiem Działu Pomocy Środowiskowej jest Pani:
Jolanta Reiter

tel. 789 869 103
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W zakresie działań pomocy środowiskowej znajdują się zadania związane z rozpoznaniem środowisk, wnioskowaniem pomocy finansowej, usługowej, rzeczowej, pracy socjalnej.

W załączniku przedstawiamy wykaz rejonów opiekuńczych przydzielonych pracownikom socjalnym w MOPS w Żninie.

 

Wykaz rejonów opiekuńczych przydzielonych pracownikom socjalnym w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Żninie - plik PDF rozmiar 148 kb.

 

 

Świadczenia pomocy społecznej przyznawane są w drodze decyzji administracyjnej do wydania której podstawę stanowi rodzinny wywiad środowiskowy wraz z dokumentacją w zakresie sytuacji materialnej, zawodowej, zdrowotnej, rodzinno-bytowej osoby/rodziny ubiegającej się o przyznanie pomocy.

 

Prawo do świadczeń z pomocy społecznej przysługuje jeżeli dochód osoby/rodziny jest niższy lub równy kryterium dochodowemu :

  • dla osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe - 701 zł;
  • dla rodzin - 528 zł na osobę w rodzinie;

przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednego z powodów wymienionych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej tj. ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności (w pomocy liczonej od 4-ki dzieci) bezradności w sprawach opiekuńczo- wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, braku umiejętności w przystosowaniu się do życia młodzieży opuszczającej całodobowe placówki opiekuńczo- wychowawcze, trudności w integracji osób, które otrzymały status uchodźcy, trudności w przystosowaniu się do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizmu lub narkomanii, zdarzenia losowego lub sytuacji kryzysowej, klęski żywiołowej lub ekologicznej.

Dochód rodziny określony został w art. 6 pkt. 4 ustawy o pomocy społecznej jako –„suma miesięcznych dochodów rodziny „Ubiegając się o pomoc osoba/rodzina zobowiązana jest udokumentować sumę dochodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, a w przypadku utraty dochodu z miesiąca w którym został wniosek złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszone o: miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w NFZ oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach, kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.

Kryteria dochodowe podlegają weryfikacji co trzy lata. Pierwsza weryfikacja zgodnie z art. 145 ustawy o pomocy społecznej miała miejsce w październiku 2006r.

 

Wniosek o pomoc - plik PDF rozmiar 200 kb.

Klauzula informacyjna w sprawie danych osobowych - plik PDF rozmiar 289 kb.

Zaświadczenie o wynagrodzeniu - plik PDF rozmiar 52 kb.


 

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Mogilnie

Link zewnętrzny do pełniej informacji na temat wniosków ws. wydania orzeczenia o niepełnosprawności oraz karty parkingowej.

 


 

Wymagane dokumenty


Osoby i rodziny ubiegające się o pomoc z Ośrodka Pomocy Społecznej są zobowiązane do udokumentowania swojej sytuacji bytowej. Wiąże się to z koniecznością dostarczenia przez osoby ubiegające się o pomoc zaświadczeń i oświadczeń itp. Szczegółowych informacji w każdym indywidualnym przypadku udziela właściwy pracownik socjalny w trakcie zgłaszania się o pomoc lub w trakcie przeprowadzania wywiadu środowiskowego. Wywiad środowiskowy, dokumenty wymagane przy przyznaniu pomocy społecznej i decyzje administracyjne, na podstawie których następuje realizacja zaplanowanych świadczeń, a także inne pisma przychodzące i wychodzące z Ośrodka, dotyczące danej osoby (rodziny), przechowuje Ośrodek i stanowią one dokumentację klienta od początku jego korzystania z pomocy społecznej.


1. Osoba zatrudniona - zaświadczenia z zakładu pracy o osiąganych dochodach netto (po odjęciu podatku i składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) z miesiąca poprzedzającego datę złożenia wniosku. 
2. Osoba bezrobotna zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy - zaświadczenie z wpisem potwierdzającym ostatnią wizytę w PUP oraz decyzję urzędu pracy lub zaświadczenie o zaliczeniu do bezrobotnych z prawem ( wraz z podaną wysokością zasiłku) lub bez prawa do zasiłku,
3. Osoba niepełnosprawna - odcinek z renty z poprzedniego miesiąca oraz dodatkowo jeden z wymienionych dokumentów do względu:

  1. orzeczenie Komisji do spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia,
  2. orzeczenie Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności (dawnych Powiatowych Zespołów ds. orzekania o Stopniu Niepełnosprawności),
  3. orzeczenie Lekarza Orzecznika z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

4. Emeryt - odcinek z emerytury z poprzedniego miesiąca,
5. Uczeń szkoły średniej lub student - zaświadczenie potwierdzające status ucznia (studenta) z zaświadczeniem wysokości ewentualnie pobieranego stypendium socjalnego lub naukowego lub zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia z praktyk.

Dochody muszą być potwierdzone zaświadczeniem (zaświadczenie z zakładu pracy lub odcinek z renty albo emerytury) lub oświadczeniem złożonym pod odpowiedzialnością karną z art. 233 k.k.

Obowiązki osób i rodzin ubiegających się o pomoc społeczną

Osoby lub rodziny, korzystające z pomocy społecznej, zobowiązane są do współpracy z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu swojej trudnej sytuacji życiowej. Nieuzasadniona odmowa podjęcia pracy przez osobę bezrobotną, marnotrawstwo własnych zasobów materialnych, a także ich nieracjonalne wykorzystywanie mogą stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczeń materialnych z pomocy społecznej. Również nie wywiązywanie się z uzgodnień zawartych w kontrakcie może spowodować wstrzymanie świadczeń lub odmowę ich przyznania.
Osoby i rodziny, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, są zobowiązane poinformować o każdej zmianie w ich sytuacji osobistej i majątkowej, która wiąże się z podstawą do przyznania świadczeń. Świadome wprowadzanie w błąd pracownika socjalnego może spowodować zmianę decyzji na niekorzyść strony oraz naliczenie nienależnie pobranych świadczeń. Świadczenia nienależnie pobrane podlegają zwrotowi, niezależnie od dochodu.


Kiedy zasiłek nie zostanie przyznany ?

1. Jeżeli dochód osoby starającej się o pomoc jest wyższy od wynikającego z ustawy o pomocy społecznej (tzw. "kryterium dochodowe") i nie zachodzą szczególne okoliczności do przyznania pomocy,
2. Jeśli standard życia przewyższa zdeklarowane dochody,
3. Jeśli nie zostaną złożone wszystkie dokumenty potwierdzające osiągane dochody i stan zdrowia,
4. Jeśli ubiegający się o pomoc nie współpracują z pracownikiem socjalnym w zakresie wykorzystania własnych możliwości i uprawnień,
5. Jeśli pracownik socjalny stwierdzi np. marnotrawstwo pieniędzy, uchylanie się od pracy.


Wywiad środowiskowy

Podstawą udzielenia pomocy jest wywiad środowiskowy sporządzony w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o pomoc, a w sprawach niecierpiących zwłoki, w miejscu pobytu osoby ubiegającej się. Brak zgody na przeprowadzenie wywiadu jest równoznaczny z rezygnacją z pomocy społecznej. Celem wywiadu środowiskowego jest rozeznanie sytuacji bytowej, rodzinnej, zdrowotnej i mieszkaniowej osoby (rodziny) ubiegającej się o pomoc. Osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są zobowiązane do współudziału w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej. Pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy w ciągu 14 dni roboczych od daty wszczęcia postępowania, a w sprawach pilnych w terminie 2 dni. Strona występująca o pomoc powinna zgromadzić dokumenty stanowiące podstawę ustalenia jej danych personalnych, stanu zdrowia, sytuacji rodzinnej i materialnej. W trakcie przeprowadzania wywiadu środowiskowego, w porozumieniu z klientem ustalany jest plan pomocy. Ustalenia zostają zawarte w kontrakcie socjalnym, jeżeli odpowiadają celom i możliwościom pomocy społecznej.

 

Ponadto konieczne jest rozeznanie sytuacji materialno-bytowej u najbliższej rodziny zamieszkującej oddzielanie (małżonek, zstępni, wstępni) pod kątem możliwości udzielenia pomocy osobie ubiegającej się o świadczenia - co wynika z art. 103 ustawy o pomocy społecznej.



Kontrakt socjalny

Kontrakt socjalny to pisemna umowa zawarta z osobą ubiegającą się o pomoc, określająca uprawnienia i zobowiązania stron umowy (osoby zwracające się o pomoc, pracownika socjalnego). Zawarcie kontraktu socjalnego ma na celu określenie sposobu współdziałania w rozwiązywaniu problemów osoby lub rodziny, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej, z uwzględnieniem możliwości wykorzystania zasobów środowiska lokalnego. Kontrakt zawiera diagnozę sytuacji życiowej osoby lub rodziny oraz opis działań koniecznych do podjęcia przez nią, a także formę, zakres i czas udzielonej pracy przez ośrodek pomocy społecznej. W kontrakcie odnotowuje się również wszystkie uwagi, dotyczące realizacji kontraktu. Okres, na jaki zawierany jest kontrakt dostosowywany jest z jednej strony do sytuacji życiowej, w jakiej znajduje się osoba zawierająca kontrakt, a z drugiej - do form wsparcia, zaproponowanych przez Ośrodek. Klient otrzymuje jeden egzemplarz kontaktu.



Odwołanie się od decyzji

Decyzję o przyznaniu pomocy podejmuje i podpisuje dyrektor lub zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żninie. Odwołanie składa się w terminie 14 dni od daty odbioru decyzji, do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy za pośrednictwem Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej.

 


 

POMOC MATERIALNA

 

Podstawowymi formami pomocy materialnej w ramach działań ośrodków pomocy są:

Zasiłek stały – przysługuje osobie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe

  • kryterium dochodowego – 701 zł - w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego;
  • kryterium dochodowe - 528 zł na osobą w przypadku rodzin;

Wysokość zasiłku stanowi różnicę pomiędzy kryterium dochodowym a dochodem własnym. Maksymalna wysokość zasiłku to kwota 645 zł, zaś najniższa to 30 zł.

 

Zasiłek okresowy – przysługujący w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwości utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego, jeżeli dochód osoby/ rodziny jest niższy niż:

  • kryterium dochodowe osoby samotnej– 701 zł;
  • kryterium dochodowe rodziny- 528 zł x liczba osób w rodzinie;

Kwotę zasiłku okresowego ustala się do wysokości różnicy między kryterium dochodowym osoby/rodziny a dochodem tej osoby lub rodziny przy czym kwota zasiłku okresowego nie może być niższa niż 50% tej różnicy. Minimalna kwota jaka może być przyznana osobie/rodzinie to 20zł.

 

Zasiłek celowy – który może być przyznany na zaspokojenie niezbędnej potrzeby bytowej.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie a dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przekroczony:

1. specjalny zasiłek celowy w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kryterium dochodowe osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, który nie podlega zwrotowi,
2. zasiłek okresowy, zasiłek celowy lub pomoc rzeczowa, pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku lub wydatków na pomoc rzeczową.

 

Uchwała Nr XXXI/414/2014 Rady Miejskiej w Żninie z dnia 30 stycznia 2014r. w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej będących w zakresie zadań własnych Gminy Żnin - plik PDF rozmiar 184 kb.

 

W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie a dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany:

1. specjalny zasiłek celowy w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, który nie podlega zwrotowi,
2. zasiłek okresowy, zasiłek celowy lub pomoc rzeczowa, pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku lub wydatków na pomoc rzeczową.

Osoba samotna i osoba w rodzinie może ubiegać się o pomoc w formie zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności w ramach wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014 – 2020, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150% kryterium dochodowego:
- dochód osoby samotnie gospodarującej tj. kwota 1 051,50 zł,
- dochód na osobę w rodzinie tj. kwota 792 zł.

 

Uchwała Nr XXXI/412/2014 Rady Miejskiej w Żninie z dnia 30 stycznia 2014r. w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania pomocy społecznej w formie zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności dla osób objętych wieloletnim programem wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania... - plik PDF rozmiar 184 kb.

 

Okres na jaki przyznawany jest zasiłek ustala ośrodek pomocy społecznej na podstawie okoliczności sprawy i możliwości finansowych.

 


 

POMOC NIEPIENIĘŻNA

 

Pomoc niepieniężna udzielana jest na podstawie decyzji administracyjnej lub pisemnego skierowania pracownika socjalnego.

W ramach tej pomocy oferowana jest pomoc- m.in.: posiłek, schronienie, interwencja kryzysowa, praca socjalna.

 

Dożywianie

Podstawowymi kryteriami uprawiającymi do posiłku dla osób samotnie gospodarujących i osób w rodzinie oraz dzieci i młodzieży jest kryterium dochodowe.
Nieodpłatnie pomoc w formie posiłku przysługuje osobie i osobom w rodzinie, jeżeli dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego dla:
-  osoby samotnie gospodarującej tj. kwota 1 051,50 zł,
-  osoby w rodzinie tj. kwota 792 zł.
 
Pomoc w formie posiłku może być przyznana osobie i osobom w  rodzinie  odpłatnie, jeżeli dochód na osobę w rodzinie przekracza 150% kryterium dochodowego. Określenie warunków odpłatności za pomoc w formie posiłku reguluje uchwała Rady Miejskiej w Żninie.

 

Uchwała Nr XXXI/413/2014 Rady Miejskiej w Żninie z dnia 30 stycznia 2014r. w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie pomocy społecznej – na pomoc rzeczową w formie posiłku oraz produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim programem wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania... - plik PDF rozmiar 187 kb.

 

W szczególnie uzasadnionych przypadkach osoba ubiegająca się o pomoc w formie posiłku może być na jej wniosek, lub na wniosek pracownika socjalnego częściowo lub całkowicie zwolniona z ponoszenia odpłatności.


Dożywianie dzieci i młodzieży może być realizowane w formie zakupu posiłku np. w przedszkolu, szkole, świetlicy opiekuńczo-wychowawczej, a także w okresie ferii zimowych i wakacji letnich.


Dożywianie osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych, długotrwale chorych odbywa się w stołówce mieszczącej się w budynku Zarządu Oddziału PCK w Żninie ul. Aliantów 10. W dniach od poniedziałku do piątku wydawane są posiłki w formie zupy z wkładką + chleb, a na sobotę, niedzielę i dni świąteczne - suchy prowiant.

 

Zarządzenie Nr 5/2013 Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żninie z dnia 24 lipca 2013 roku w sprawie wprowadzenia "Zasad korzystania z Jadłodalni działającej w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żninie" - plik PDF rozmiar 4,12 MB.

 

Okres na jaki przyznawany jest posiłek ustala ośrodek pomocy społecznej na podstawie okoliczności sprawy i możliwości finansowych.

 

Wsparcie Rodziny

Usługa asystenta rodziny


Asystent rodziny prowadzi pracę z rodziną w miejscu zamieszkania lub w miejscu wskazanym przez rodzinę. Większość spotkań odbywa się w domach rodzinnych co pozwala stworzyć warunki bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania.

Procedura postępowania pracownika socjalnego oraz asystenta rodziny w przypadku rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych - plik PDF rozmiar 1,97 MB.

 

 

Załączniki do procedury - plik PDF rozmiar 396 kb.

Praca asystenta rodziny ma charakter kompleksowy. W pierwszej kolejności asystent rodziny dba o rozwiązanie podstawowych problemów socjalnych rodziny – mieszkaniowych, materialnych, zdrowotnych czy prawnych (m.in. pomaga w wyrobieniu dokumentów, przygotowaniu pism urzędowych, uzyskaniu świadczeń pomocy społecznej lub świadczeń wynikających z innych ustaw, w kontaktach z poradniami specjalistycznymi, terapeutami i prawnikiem oraz wspiera w kontaktach z odpowiednimi instytucjami). Pomaga również w rozwiązywaniu problemów psychologicznych (emocjonalnych, rodzinnych, problemów w grupie rówieśniczej) i w razie potrzeby kieruje ich na odpowiednią terapię lub do Punktu Interwencji Kryzysowej. Asystent wspiera członków rodziny w podejmowaniu aktywności społecznej ,łagodzi ewentualne konflikty z sąsiadami, rodziną itp. Do jego zadań należy również motywowanie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, pomoc w poszukiwaniu i utrzymaniu zatrudnienia, motywowanie do kontynuowania nauki, pomoc w wyborze odpowiedniej szkoły lub kursów zawodowych, przełamywanie kompleksów i ewentualnych kryzysów wynikających z trudności i niepowodzeń w nauce. W celu kształtowania prawidłowych wzorców rodzicielskich i umiejętności psychospołecznych motywuje rodziców lub rodzica do udziału w indywidualnych konsultacjach wychowawczych dla rodziców i udziału w zajęciach grupowych. W sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci asystent rodziny podejmuje działania interwencyjne i zaradcze, oraz wszelkie inne działania mające na celu poprawę sytuacji rodzinnej i materialno-bytowej rodziny.

UCHWAŁA Nr XLVII/587/2018 RADY MIEJSKIEJ W ŻNINIE w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2019 - 2021 - plik PDF rozmiar 844 kb.

 

 

UCHWAŁA Nr XIII/136/2015 RADY MIEJSKIEJ w ŻNINIE w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2016 - 2018 - plik PDF rozmiar 306 kb.

 

UCHWAŁA Nr XXVI/343/2013 RADY MIEJSKIEJ w ŻNINIE w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2013 - 2015 - plik PDF rozmiar 440 kb.

Rozmiar czcionki:

 

Wzory dokumentów

 


Przykładowo wypełniony wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego - plik PDF rozmiar 2,88 MB

 

 


 

Oświadczenie dotyczące formy wypłacania świadczeń - plik PDF rozmiar 265 kb

 

 Oświadczenie złożone na wniosek strony (art. 75 par 2 kpa) - plik PDF rozmiar 341 kb


 

Zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego:

 

Link do wzoru wniosku:

Zasiłek rodzinny oraz dodatki - wzór wniosku do stosowania na bieżący okres 2020/2021

 

Link do wzoru wniosku:

Zasiłek rodzinny oraz dodatki - wzór wniosku do stosowania na nowy okres 2021/2022

 

 

Klauzula informacyjna w sprawie danych osobowych - plik PDF rozmiar 610 kb.

 

 


 

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka:

 

Link do wzoru wniosku:

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowe) - wzór wniosku do stosowania do 31 października 2021 r.

 

Link do wzoru wniosku:

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowe) - wzór wniosku do stosowania od 1 listopada 2021 r.

 

Zaświadczenie lekarskie - plik PDF rozmiar 242 kb.

 

Klauzula informacyjna w sprawie danych osobowych - plik PDF rozmiar 610 kb.

 

 


 

Świadczenie pielęgnacyjne:

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego - plik PDF rozmiar 112 KB.

Wniosek o zgłoszenie do ubezpieczenia - plik PDF rozmiar 224 kb.

Oświadczenie wnioskodawcy ...- plik PDF rozmiar 78 kb.

 

Klauzula informacyjna w sprawie danych osobowych - plik PDF rozmiar 610 kb.

 


 

Zasiłek pielęgnacyjny:

 

Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego - plik PDF rozmiar 105 KB.

 

Klauzula informacyjna w sprawie danych osobowych - plik PDF rozmiar 610 kb.

 

 


 

Specjalny zasiłek opiekuńczy:

 

Link do wzoru wniosku:

Specjalny zasiłek opiekuńczy - wzór wniosku do stosowania na bieżący okres 2020/2021

 

Link do wzoru wniosku:

Specjalny zasiłek opiekuńczy - wzór wniosku do stosowania na nowy okres 2021/2022

 

 

Oświadczenie wnioskodawcy - plik PDF rozmiar 314 kb.

 

 

Wniosek o zgłoszenie do ubezpieczenia - plik PDF rozmiar 260 kb.

 

 

Klauzula informacyjna w sprawie danych osobowych - plik PDF rozmiar 610 kb.

 


 

Świadczenie rodzicielskie

 

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego - plik PDF rozmiar 110 KB.

 

Klauzula informacyjna w sprawie danych osobowych - plik PDF rozmiar 610 kb.

 

 


 

Jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka "Za życiem"

 

pdfWiosek o ustalenie prawa ... - plik PDF rozmiar 456 KB.

pdfZaświadczenie - plik PDF rozmiar 320 kb.

pdfZaświadczenie lekarskie - plik PDF rozmiar 243 kb.

 

Klauzula informacyjna w sprawie danych osobowych - plik PDF rozmiar 610 kb.

 

 


 

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Mogilnie

 

Link zewnętrzny do pełniej informacji na temat wniosków ws. wydania orzeczenia o niepełnosprawności oraz karty parkingowej.

 

Rozmiar czcionki:

 

Kadra i kontakt

 

Kierownik Działu Świadczeń Społecznych
Iwona Mroczkowska

tel. 789 869 090
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Główny specjalista
Anita Topolska

tel. 789 869 095
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Inspektor
Dagmara Duch

tel. 789 869 094
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Inspektor
Marlena Ciemny

tel. 789 869 092
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Podinspektor
Agata Tylka

tel. 789 869 093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Wszelkie informacje dotyczące świadczeń wychowawczych,
wydawanie i przyjmowanie wniosków:
MOPS w Żninie, ul. 700-lecia 36
parter - pokój nr 2 i 3

Rozmiar czcionki:

 

Akty prawne

 

 

Wybrane akty prawne.

Zamieszczone poniżej dokumenty mają charakter pomocniczy. Wiążące teksty aktów prawnych zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

 

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.2018.2220 t.j. z dnia 2018.11.28) - plik PDF rozmiar 196 kb.Dz.U.2018.2220 t.j. z dnia 2018.11.28) - plik PDF rozmiar 403 kb.

 

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz.U.2017.2092 t.j. z dnia 2017.11.13) - plik PDF rozmiar 94 kb.Dz.U.2017.2092 t.j. z dnia 2017.11.13) - plik PDF rozmiar 128 kb.

 

 Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobieta w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz.U.2010.183,1234 z dnia 2010.10.01) - plik PDF rozmiar 92 kb.

 

Rozmiar czcionki:

 

Świadczenia opiekuńcze

 

 

ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE

 

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, od 1 stycznia 2021 r. wynosi 1 971 zł i przysługuje:

1. matce albo ojcu,

2. opiekunowi faktycznemu dziecka,

3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną, w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,

4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze  znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

 

Osobom, o których mowa w pkt 4, innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

1. rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich, są małoletni lub legitymują się orzeczeniem o znacznym  stopniu niepełnosprawności;

2. nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, są małoletnie lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

3. nie ma osób, o których mowa w pkt 2 i 3, lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

 

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała:

1. nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub

2. w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

 

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:

1. osoba sprawująca opiekę:

a) ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;

b) ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów;

2. osoba wymagająca opieki:

a) pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje sie orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, rodzinnym domu dziecka albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu,

3. na osobę wymagającej opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury,

4. członek rodziny osoby sprawującej opiekę ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów;

5. na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego,
o którym mowa w art. 10, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub prawo do świadczenia pielęgnacyjnego;

6. na osobę wymagającą opieki inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

 


 

ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego od 1 listopada 2019 r. wynosi 215,84 zł miesięcznie.

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

 

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
  • osobie, która ukończyła 75 lat.

 

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:

  • osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego;
  • osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie;
  • jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

 


 

SPECJALNY ZASIŁEK OPIEKUŃCZY

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 i 1529) ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielniej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje w kwocie 620 zł miesięcznie.

Kryterium decydującym o przyznaniu specjalnego zasiłku opiekuńczego jest łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na jedną osobę. Aby otrzymać omawiane wsparcie wskazany dochód nie może przekroczyć kwoty 764 zł. W okresie zasiłkowym 2018/2019 wykazać należy dochody za rok 2017. 

Za dochód osoby sprawującej opiekę, zgodnie z art. 3 pkt 16 ustawy o świadczeniach rodzinnych, uważa się dochód następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy; do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.

 

Za dochód rodziny osoby wymagającej opieki, uważa się dochód następujących członków rodziny:

1.   w przypadku gdy osoba wymagająca opieki jest małoletnia:

a.  osoby wymagającej opieki,

b.  rodziców osoby wymagającej opieki,

c.  małżonka rodzica osoby wymagającej opieki,

d.  osoby, z którą rodzic osoby wymagającej opieki wychowuje wspólne dziecko,

e.  pozostających na utrzymaniu osób, o których mowa w lit. a-d, dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia - z tym że do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko, a także rodzica osoby wymagającej opieki zobowiązanego tytułem wykonawczym pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd do alimentów na jej rzecz.

2.   w przypadku gdy osoba wymagająca opieki jest pełnoletnia:

a.  osoby wymagającej opieki,

b.  małżonka osoby wymagającej opieki,

c.  osoby, z którą osoba wymagająca opieki wychowuje wspólne dziecko,

d.  pozostających na utrzymaniu osób, o których mowa w lit. a-c, dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia - z tym że do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.

 

Specjalny zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli:

1. osoba sprawująca opiekę:

a. ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno - rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,

b. podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów,

c. ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego,

d. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

2. osoba wymagająca opieki została umieszczona w rodzinie zastępczej z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, w rodzinnym domu dziecka albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotów wykonujących działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu;

3. na osobę wymagającą opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury;

4. członek rodziny osoby sprawującej opiekę ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10 ustawy, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego;

5. na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10 ustawy, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub prawo do świadczenia pielęgnacyjnego;

6. na osobę wymagającą opieki członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

 

Rozmiar czcionki:

 

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka "Becikowe"

 

Z tytułu urodzenia się żywego dziecka przysługuje jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 zł na jedno dziecko.

 

Od 1 stycznia 2013 r. jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekroczy kwoty 1922,00 zł netto. Powyższe zmiany wynikają z ustawy z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (poz. 1255).

Przy ustalaniu prawa do przedmiotowego świadczenia, w szczególności ustalenia czy spełnione jest kryterium dochodowe,  mają zastosowanie przepisy dotyczące ustalania dochodu określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych.  Kwota kryterium dochodowego podlega weryfikacji co 3 lata. Świadczenie to, podobnie jak wszystkie świadczenia rodzinne jest  wolne od podatku dochodowego.

 

Zapomoga przysługuje:

1. matce lub ojcu dziecka;
2. opiekunowi prawnemu dziecka;
3. opiekunowi faktycznemu dziecka (oznacza to osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka).

 

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje jeżeli matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu.

 

Zaświadczenie o pozostawaniu matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu może wystawić lekarz lub położna. Warunek udokumentowania pozostawania matki dziecka pod opieką medyczną nie dotyczy osób będących prawnymi albo faktycznymi opiekunami dziecka, a także osób, które przysposobiły dziecko. Wzór zaświadczenia został określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobieta w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz.U.2010.183.1234).

 

Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego wniosek składa się w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia, nie później niż do ukończenia przez dziecko 18-go roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.

Przy składaniu wniosku niezbędne są  m.in.: dokument stwierdzający tożsamość wnioskodawcy i skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (aby do wniosku mogły zostać dołączone uwierzytelnione kopie tych dokumentów, konieczne jest okazanie oryginałów), zaświadczenie potwierdzające pozostawanie matki dziecka pod opieką medyczną nie później niz od 10 tygodnia ciąży  oraz pisemne oświadczenie, że na dziecko nie została już pobrana jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (np. przez drugiego z rodziców). Bliższe informacje na temat wymaganych dokumentów można uzyskać w jednostce zajmującej się wypłatą świadczeń rodzinnych w gminie zamieszkania wnioskodawcy.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka nie wchodzi aktualnie w zakres przedmiotowy koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. W związku z tym, wykonywanie pracy za granicą przez jednego z rodziców nie ma znaczenia dla właściwości organu do wydania decyzji w sprawie.

 


JEDNORAZOWE ŚWIADCZENIE Z TYTUŁU URODZENIA DZIECKA "ZA ŻYCIEM"

 

Od 1 stycznia 2017 r. w związku z wejściem w życie Ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, przysługiwać będzie prawo do jednorazowego świadczenia w wysokości 4000 zł, przyznawanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2016, poz. 1860).

Jednorazowe świadczenie przysługuje bez względu na osiągane dochody.

Aby uzyskać jednorazowe świadczenie, należy złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Do wniosku należy dołączyć:
- zaświadczenie lekarskie, potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenia albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
- zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu.

 

pdfUstawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (Dz.U.2019.473 t.j.) - plik PDF rozmiar 88 kb.

 

Rozmiar czcionki:

Wymagane dokumenty

 

Do wniosku o zasiłek rodzinny należy dołączyć odpowiednio:

  • dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o świadczenia (do wglądu),
  • kopię karty pobytu, w przypadku cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt – oryginał do wglądu,
  • zaświadczenie lub oświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły w przypadku gdy dziecko - ukończyło 18 rok życia,
  • oświadczenie pełnoletnich członków rodziny o dochodach nieopodatkowanych za rok 2020,
  • w przypadku posiadania gospodarstwa rolnego, zaświadczenie z Urzędu Miasta/Gminy lub kopię nakazu płatniczego za rok 2020,
  • kopię/odpis prawomocnego wyroku sądu orzekający rozwód lub separację – oryginał do wglądu,
  • kopia/odpis prawomocnego wyroku sądu orzekającego alimenty – oryginał do wglądu,
  • kopię/odpis prawomocnego orzeczenia sądu o powołaniu opiekuna prawnego dziecka – oryginał do wglądu,
  • kopię/odpis prawomocnego postanowienia sądu orzekającego przysposobienie lub zaświadczenie sądu lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka – oryginał do wglądu,
  • zaświadczenia od komornika o wysokości wyegzekwowanej kwoty alimentów w roku 2020,
  • kopię przekazów lub przelewów pieniężnych dokumentujących wysokość zapłaconych alimentów w roku 2020, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu, ugodą sądową lub ugodą zawartą przed mediatorem do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny wraz z wyrokiem sądu w sprawie – oryginały do wglądu,
  • w przypadku utraty bądź uzyskania dochodu, dodatkowo:

- świadectwo pracy lub umowa zlecenie + Pit 11 za 2020 r. (w przypadku utraty dochodu – ksero),

- zaświadczenie o dochodzie netto z miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu (w przypadku podjęcia zatrudnienia).


Dodatki do zasiłku rodzinnego:

 

Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka:

  • kopia orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – oryginał do wglądu

 

Dodatek z tytułu samotnego dziecka:
(gdy rodzic dziecka nie żyje lub ojciec nie uznał dziecka lub powództwo o ustalenie alimentów zostało oddalone)

  • kopię zupełnego odpisu aktu urodzenia dziecka w przypadku gdy ojciec dziecka nieznany – oryginał do wglądu, kopia skróconego aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka – w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko- oryginał do wglądu,
  • kopię/odpis orzeczenia sądu w sprawie o oddalenie powództwa o alimenty – oryginał do wglądu,
  • kopię/odpis orzeczenia sądu zobowiązujące jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka – oryginał do wglądu.

 

Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania – zamieszkanie dziecka:

  • zaświadczenie lub oświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły ponadpodstawowej a także szkoły podstawowej w przypadku dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności,
  • zaświadczenie lub oświadczenie potwierdzające tymczasowe zameldowanie ucznia poza miejscem zamieszkania.

 

Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania – dojazdy dziecka (szkoła ponadpodstawowa):

  • zaświadczenie lub oświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły ponadpodstawowej.

 

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tyt. opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego:

  • zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające okres udzielenia urlopu wychowawczego oraz informacja o okresie zatrudnienia (wymagany co najmniej 6-cio miesięczny przed nabyciem prawa do urlopu wychowawczego).

 

UWAGA !!! Wnioski o świadczenia rodzinne składa się według miejsca zamieszkania.

W przypadku, gdy okoliczności sprawy mające wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych wymagają potwierdzenia innym dokumentem niż wymienione powyżej, podmiot realizujący świadczenie może domagać się takiego dokumentu.

Rozmiar czcionki:

 

Kadra i kontakt

 

Wszelkie informacje dotyczące świadczeń z funduszu alimentacyjnego,
wydawanie i przyjmowanie wniosków:
MOPS w Żninie, ul. 700-lecia 36
parter - pokój nr 1 i 2

 

Główny specjalista
Agnieszka Muszyńska

tel. 789 869 091
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Inspektor
Marlena Ciemny

tel. 789 869 092
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Rozmiar czcionki:

 

Akty prawne

 

 

Obowiązujące akty prawne.

Zamieszczone poniżej dokumenty mają charakter pomocniczy. Wiążące teksty aktów prawnych zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

 

Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U.2011.205.1212 z dnia 2011.09.21) - plik PDF rozmiar 124 kb.

 

pdfRozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 lipca 2010 roku w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego (Dz.U.2015.2229 z dnia 2015.12.29) - plik PDF rozmiar 216 kb.

 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 marca 2011 roku w sprawie wzoru kwestionariusza wywiadu alimentacyjnego oraz wzoru oświadczenia majątkowego dłużnika alimentacyjnego (Dz.U.2011.73.395 z dnia 2011.04.06) - plik PDF rozmiar 172 kb.

 

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie sprawozdań z realizacji zadań przewidzianych w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U.2015.2324 z dnia 2015.12.30) - plik PDF rozmiar 237 kb.

 

Rozmiar czcionki:

 

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego

 

 

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przyznawane są na warunkach określonych w ustawie z dnia  7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. Z 2009 r. Nr 1, poz. 7 z późn. zm.).

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują:

  1. obywatelom polskim;
  2. cudzoziemcom:
  • jeżeli wynika to z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym;
  • przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich oraz zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. poz. 1650),
  • przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z uzyskaniem statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej,

jeżeli osoby te zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres świadczeniowy, w którym otrzymują świadczenia z funduszu alimentacyjnego, chyba że  dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł miesięcznie.

Przyznanie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego. Świadczenia te przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł.

Do świadczenia z funduszu alimentacyjnego ma prawo osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie dobra wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.

 

Bezskuteczność egzekucji w rozumieniu ww. ustawy oznacza egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.

Za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z powodu:

  • braku podstawy prawnej do pojęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika;
  • braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.

 

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia, albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności - bezterminowo.

Zmiany w wysokości świadczeń z funduszu alimentacyjnego na skutek zmiany wysokości zasądzonych alimentów dokonuje się po wpływie tytułu wykonawczego do komornika sądowego prowadzącego postępowanie egzekucyjne od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana wysokości zasądzonych alimentów.

 

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:

  • została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej;
  • zawarła związek małżeński.

 

Kryterium dochodowe:

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł.

Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę ustala się biorąc pod uwagę dochody odpowiednio następujących członków rodziny: rodziców osoby uprawnionej, małżonka rodzica osoby uprawnionej, osobę, z którą rodzic osoby uprawnionej wychowuje wspólne dziecko, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia oraz dziecko, które ukończyło 25. rok życia otrzymujące świadczenia z funduszu alimentacyjnego lub legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, lub specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. poz. 567), a także osobę uprawnioną; do rodziny nie zalicza się:

  • dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego;
  • dziecka pozostającego w związku małżeńskim
  • rodzica osoby uprawnionej zobowiązanego tytułem wykonawczym pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd do alimentów na jej rzecz.

Jeżeli prawo do świadczeń ustala się osobie uprawnionej pozostającej pod opieką opiekuna prawnego, ustalając dochód, uwzględnia się tylko dochód osoby uprawnionej.

Przy ustalaniu uprawnień do świadczeń z funduszu alimentacyjnego brane są pod uwagę dochody członków rodziny osiągnięte w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy oraz zmiany w sytuacji dochodowej stanowiące utratę lub uzyskanie dochodu w rozumienu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy, ustalając dochód członka rodziny, uzyskany w tym roku dochód dzieli sie przez liczbę miesięcy, w których dochód ten był osiagnięty, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny po roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy jego dochód ustala sie na podstawie dochodu członka rodziny, powiększonego o kwotę uzyskanego dochodu z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiagnięty, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Uzyskanie dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oznacza uzyskanie dochodu spowodowane:

  • zakończeniem urlopu wychowawczego;
  • uzyskaniem prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych;
  • uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
  • uzyskaniem zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyjątkiem renty przyznanej rolnikowi w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego;
  • rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • uzyskaniem zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

W przypadku utraty dochodu przez członka rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy lub po tym roku ustalając dochód nie uwzglednia się dochodu utraconego.

Utrata dochodu oznacza utratę dochodu spowodowaną:

  • uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego;
  • utratą prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych;
  • utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
  • utratą zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyjątkiem renty przyznanej rolnikowi w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego;
  • wyrejestrowaniem pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • utratą zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

W przypadku gdy członek rodziny przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, ustalając dochód rodziny w przeliczeniu na osobę, nie uwzględnia się osoby przebywającej w tej instytucji.

Zatrudnienie lub inna praca zarobkowa jest rozumiane jako wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontraktu menedżerskiego albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

 

Od dochodów odlicza się kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.

 

Rozmiar czcionki:

Osoby zobowiązane do alimentacji w dalszej kolejności

Przypomina się że zgodnie z ustawą z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Z tego względu do wniosku o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego należy dołączyć oświadczenie o miejscu zamieszkania, wieku, zatrudnieniu i sytuacji ekonomicvznej osób zobowiązanych do alimentacji w dalszej kolejności (matka, ojciec, dziadkowie, rodzeństwo).
Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. 

 

Wymagane dokumenty

 

Do wniosku należy dołączyć odpowiednio:

1. dokumenty poświadczające wysokość dochodu rodziny, w tym odpowiednio:

  • zaświadczenia z urzędu skarbowego albo oświadczenia o dochodzie członków rodziny podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c i 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy; wzór zaświadczenia i oświadczenia określają odpowiednio załączniki nr 2 i 2a do rozporządzenia,
  •  oświadczenia członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne o dochodzie osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy; wzór oświadczenia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia,
  •  oświadczenia członków rodziny o dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy; wzór oświadczenia określa załącznik nr 4 do rozporządzenia,
  •  zaświadczenia albo oświadczenia członków rodziny zawierające informację o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy; wzór oświadczenia określa załącznik nr 4a do rozporządzenia,
  •  zaświadczenie właściwego organu gminy, nakaz płatniczy albo oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy; wzór oświadczenia określa załącznik nr 4b do rozporządzenia,
  •  umowę dzierżawy, w przypadku oddania części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego w dzierżawę, na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, albo oddania gospodarstwa rolnego w dzierżawę w związku z pobieraniem renty określonej w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej,
  •  umowę zawartą w formie aktu notarialnego, w przypadku wniesienia gospodarstwa rolnego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną,
  •  odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub poza rodziną lub odpis protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej lub odpis zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem, zobowiązujących do alimentów na rzecz osób w rodzinie lub poza rodziną,
  •  przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość zapłaconych alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu, ugodą sądową lub ugodą zawartą przed mediatorem do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny,
  •  w przypadku gdy osoba uprawniona nie otrzymała alimentów albo otrzymała je w wysokości niższej od ustalonej w wyroku sądu, ugodzie sądowej lub ugodzie zawartej przed mediatorem:

- zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów, a także o wysokości wyegzekwowanych alimentów lub
- informację właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności, w szczególności w związku z brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą, jeżeli dłużnik zamieszkuje za granicą,

  • dokument określający datę utraty dochodu oraz miesięczną wysokość utraconego dochodu,
  • dokument określający wysokość dochodu uzyskanego przez członka rodziny oraz liczbę miesięcy, w których dochód był osiągany, w przypadku uzyskania dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy,
  •  dokument określający wysokość uzyskanego dochodu z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty, w przypadku uzyskania dochodu po roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy;

2. zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o bezskuteczności egzekucji alimentów zawierające informację o stanie egzekucji, przyczynach jej bezskuteczności oraz o działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów albo oświadczenie o bezskuteczności egzekucji alimentów; wzór zaświadczenia i oświadczenia określają odpowiednio załączniki nr 5 i 6 do rozporządzenia;

3. kartę pobytu, w przypadku cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 53 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2011 r. Nr 264, poz. 1573), lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej;

4. inne dokumenty i oświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń.

 

Do wniosku o ustalenie prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego należy dołączyć w szczególności:

  • uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o świadczenie z funduszu alimentacyjnego;
  • zaświadczenia z urzędu skarbowego albo oświadczenia o dochodzie członków rodziny podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c i 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy;
  • oświadczenia o dochodzie członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy;
  • zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów członków rodziny uzyskanych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy (alimenty, stypendia socjalne, dochód z gospodarstwa rolnego), w szczególności zaświadczenie komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne na rzecz uprawnionego o wysokości świadczenia alimentacyjnego wyegzekwowanego w  roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy (jeśli postępowanie było prowadzone);
  • zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne;
  • zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji lub zaświadczenie od komornika  prowadzącego postępowanie egzekucyjne stwierdzające bezskuteczność egzekucji (za ostatnie dwa miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku) lub informacja właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności w szczególności w związku z: brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą;
  • dokument stwierdzający wiek osoby uprawnionej;
  • odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem. Zaświadczenie lub oświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej, w przypadku, gdy osoba uprawniona ukończyła 18 rok życia;
  • w przypadku, gdy osoba uprawniona znajduje się pod opieką opiekuna prawnego, orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dla osoby uprawnionej;
  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w przypadku posiadania takiego orzeczenia przez osobę uprawnioną;
  • przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu lub ugodą sądową do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny;
  • kopię karty pobytu, w przypadku cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 53 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694, z późn. zm.) lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej (+oryginały do wglądu).

 

W przypadku, gdy okoliczności sprawy mające wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego wymagają potwierdzenia innym dokumentem niż wymienione powyżej, podmiot realizujący świadczenie może domagać się takiego dokumentu.

 

Rozmiar czcionki:

 

Wzory dokumentów

 

Ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego.

Postępowanie w sprawie świadczeń z funduszu alimentacyjnego prowadzi organ właściwy wierzyciela tj. wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do świadczenia alimentacyjnego.

Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.

Formularze wniosków, zaświadczeń i oświadczeń niezbędnych do przyznania świadczeń udostępnia organ wypłacający świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego ustala się, na okres świadczeniowy tj. od dnia 1 października do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są przyjmowane od dnia 1 sierpnia.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 30 listopada.

W przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny, uzyskania lub utraty dochodu albo innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego osoba uprawniona albo jej przedstawiciel ustawowy, którzy złożyli wniosek o przyznanie świadczenia z funduszu są obowiązani do niezwłocznego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenia.

 

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego - plik PDF rozmiar 4,51 MB.

 

 

Oświadczenie wnioskodawcy o dochodach swoich albo członka rodziny osiągniętych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy... - plik PDF rozmiar 1,60 MB.

 

 

Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych - plik PDF rozmiar 309 kb.

 

 

Oświadczenie wnioskodawcy o miejscu zamieszkania, wieku, zatrudnieniu i sytuacji ekonomicznej osób zobowiązanych względem osoby uprawnionej do alimentacji,..- plik PDF rozmiar 426 kb.

 

Oświadczenie Art. 233_6 - plik PDF rozmiar 130 kb.

 


Klauzula informacyjna w sprawie przetwarzania danych osobowych - plik PDF rozmiar 427 kb.

Rozmiar czcionki:

Kadra i kontakt

 

Wszelkie informacje dotyczące dodatków mieszkaniowych i energetycznych,
wydawanie i przyjmowanie wniosków:
MOPS w Żninie, ul. 700-lecia 36
Parter - pokój nr 4

 

Referent
Agnieszka Hutek

tel. 789 869 124
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


     

Rozmiar czcionki:

Akty prawne

 

Zamieszczone poniżej dokumenty mają charakter pomocniczy. Wiążące teksty aktów prawnych zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

 

DODATKI MIESZKANIOWE:

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U.2019.2133 t.j. z dnia 2019.11.05 - plik PDF rozmiar 135 KB.

 


 

DODATK ENERGETYCZNY:

Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U.2019.755 t.j. z dnia 2019.04.25 z późn. zm,) - plik PDF rozmiar 465 kb.
Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2014.1101 z dnia 2014.08.21 z późn. zm.) - plik PDF rozmiar 278 kb.

 

Rozmiar czcionki:

Wymagane dokumenty

 

DODATEK MIESZKANIOWY

1. Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego

2. Deklaracja o wysokości dochodów

3. Ponadto załączniki:

  • umowa najmu lokalu mieszkalnego,
  • decyzja o waloryzacji emerytury/renty lub zaświadczenie za okres 3 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o wysokości netto pobieranej renty/emerytury lub przekaz pocztowy - potwierdzenie wypłaty/odbioru świadczenia z ZUS lub KRUS,
  • zaświadczenie z ZUS za okres 3 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o wysokości wypłaconego netto zasiłku chorobowego, świadczenia przedemerytalnego,
  • zaświadczenie o wysokości dochodu netto z tytułu zatrudnienia za okres 3 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku,
  • nakaz płatniczy lub zaświadczenie właściwego organu gminy potwierdzającego obszar gospodarstwa rolnego w hektarach przeliczeniowych do obliczania dochodu lub oświadczenie wnioskodawcy o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonego w hektarach przeliczeniowych,
  • wyrok sądu o wysokości otrzymywanych alimentów lub decyzja o wysokości świadczenia z funduszu alimentacyjnego,
  • zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o wysokości wypłaconego zasiłku dla bezrobotnych za okres 3 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku,
  • jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub jeżeli niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju - orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności lub lekarza orzecznika ZUS,
  • w przypadku właścicieli lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych należy przedłożyć do wglądu: akt notarialny lub inny dokument potwierdzający własność lokalu oraz powierzchnię użytkową lokalu, w tym łącznej powierzchni pokoi i kuchni,
  • Faktura lub dowód zapłaty za energię cieplną, wodę, ścieki, odpady i nieczystości ciekłe (dotyczy osób wynajmujących lokal mieszkalny od zarządcy prywatnego)

 


 

Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 759) wnioski o wypłatę dodatku energetycznego, o którym mowa w art. 5c ustawy (Prawo energetyczne) zmienianej w art. 9, złożone w  okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2024 r. pozostawia się bez rozpoznania.

Rozmiar czcionki:

Wzory dokumentów

 

DODATEK MIESZKANIOWY - OD 1 LIPCA 2021 ROKU

Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego - plik PDF rozmiar 481 kb.
Deklaracja o dochodach gospodarstwa domowego - plik PDF rozmiar 344 kb.
Oświadczenie o sopsobie przekazania dodatku mieszkaniowego - plik PDF rozmiar 492 kb.
Klauzula informacyjna w sprawie przetwarzania danych osobowych - plik PDF rozmiar 308 kb.
Pojęcie dochodu do dodatku mieszkaniowego - plik PDF rozmiar 311 kb.
Zaświadczenie - pracodawca - plik PDF rozmiar 277 kb.

 


 

DODATEK ENERGETYCZNY

Wniosek o przyznanie zryczałtowanego dodatku energetycznego - plik PDF rozmiar 825 kb. 
Klauzula informacyjna - plik PDF rozmiar 308 kb

 

Rozmiar czcionki:

Punkt Konsultacyjny dla Osób Uzależnionych i Współuzależnionych

 

Terminy przyjęć specjalistów:

Instruktor Terapii Uzależnień

  • każda środa od godz. 10:00 do 15:00
  • każdy czwartek - od godz. 10:30 do 17.30

 

Rozmiar czcionki:

Kierownikiem Działu Pomocy Rodzinie z Ośrodkami Wsparcia jest Pan:
Remigiusz Świtkowski

tel. 607 809 707
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Świetlice Opiekuńczo - Wychowawcze

 

W strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żninie działają następujące Świetlice:


- Świetlica Opiekuńczo - Wychowawcza w Bożejewiczkach,
 
- Świetlica Opiekuńczo - Wychowawcza w Brzyskorzystewku,
 
- Świetlica Opiekuńczo - Wychowawcza w Jadownikach Rycerskich,
 
- Świetlica Opiekuńczo - Wychowawcza w Żninie

 

Rozmiar czcionki:

Punkt Interwencji Kryzysowej

 

Terminy przyjęć interesantów przez specjalistów:

  • Prawnik - II i IV piątek miesiąca - od godz. 15:30 do 19.00 - rejestracja telefoniczna (52) 30-32-910 lub 607-809-707
  • Psycholog - pierwsza środa miesiąca (11:30-17:30), każda następna środa (9:00-15:00), każdy piątek (9:00-15:00) - rejestracja telefoniczna (52) 30-32-910 lub 607-809-707

Rozmiar czcionki:

Stypendia szkolne

 

Pomoc materialna jest udzielana uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia, a także wspierania edukacji uczniów zdolnych.

 

Warunki przyznania stypendium szkolnego

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje:

  • bezrobocie,
  • niepełnosprawność,
  • ciężka lub długotrwała choroba,
  • wielodzietność,
  • brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
  • alkoholizm lub narkomania,
  • gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

 

Osoby uprawnione.

Pomoc materialna o charakterze socjalnym (stypendium szkolne, zasiłek szkolny) przysługuje:

  1. uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia;
  2. wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.

 

Do stypendium lub zasiłku szkolnego uprawnieni są uczniowie, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

  1. zamieszkują na terenie Gminy Żnin,
  2. rozpoczynają lub kontynuują naukę w szkole,
  3. dochód na osobę w rodzinie ucznia nie przekracza kryterium dochodowego (600 zł).

 

Pomoc materialna o charakterze socjalnym nie przysługuje:

  1. dzieciom odbywającym wychowanie przedszkolne,
  2. dzieciom odbywającym roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej,
  3. studentom szkół wyższych i licencjackich. 

 

Uchwała Nr XII_127_2019 Rady Miejskiej w Żninie z dnia 06 września 2019 r, zmieniająca uchwałę w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkujących na terenie Gminy Żnin - plik PDF rozmiar 1,00 MB.
Uchwała nr XXXIV_400_2017 Rady Miejkiej w Żninie z dnia 30 czerwca 2017 r. w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Żnin - plik PDF rozmiar 1,95 MB.
Wyciąg z ustawy z dnia 7 września 1991 r - plik PDF rozmiar 477 kb.
Wyciąg z ustawy z dnia 12 marca 2004 r - plik PDF rozmiar 499 kb.

 

Rozmiar czcionki:

Wzory wniosków o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym (stypendium szkolne)

 

Wniosek o przyznanie świadczenia 1-3 dzieci - plik PDF rozmiar 358.65 KB.
  Wniosek o przyznanie świadczenia 1-7 dzieci - plik PDF rozmiar 386.61 KB.
  Oświadczenie o odpowiedzialności karnej - plik PDF rozmiar 176 kb.
  Oświadczenie członka rodziny rozliczającego się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne o dochodzie z działalności - plik PDF rozmiar 494.12 kb.
Zaświadczenie o dochodzie - plik PDF rozmiar 517.87 kb.
Druk rozliczenia faktur - plik PDF rozmiar 520 kb.

 

Rozmiar czcionki:

Kadra i kontakt

 

Główny specjalista
Zofia Tylak
tel. 789 869 087
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Wszelkie informacje dotyczące stypendiów szkolnych,
wydawanie i przyjmowanie wniosków:
MOPS w Żninie, ul. 700-lecia 36
I piętro - pokój nr 7

 

Rozmiar czcionki:

ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE (500+) na nowy okres zasiłkowy 2021 / 2022
 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żninie informuje, że w przypadku osób, które mają przyznane świadczenie wychowawcze na okres 2019/2021 okres przyznania świadczenia trwa do 31.05.2021 r.

Tut. Ośrodek prosi o NIE składanie nowych wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko, które ma już przyznane prawo do świadczenia wychowawczego do dnia  31.05.2021 r.

 

UWAGA !!!
WNIOSKI NA NOWY OKRES ZASIŁKOWY 2021/2022

w sprawie przyznania prawa do świadczenia wychowawczego będą przyjmowane:

  • drogą elektroniczną: od dnia 1 lutego 2021 r.
  • w formie papierowej: od dnia 1 kwietnia 2021 r.

Rozmiar czcionki:

Najważniejsze informacje o programie „Rodzina 500+”

 

Program „Rodzina 500+” to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód rodziny. To nawet 6000 zł netto rocznego wsparcia na każdą pociechę.

 

Świadczenie 500 zł to wsparcie długofalowe

Program „Rodzina 500+” to systemowe wsparcie polskich rodzin. Ze wsparcia mogą skorzystać rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18. r.ż.


„Rodzina 500+” a inne świadczenia

Świadczenie wychowawcze 500 zł nie jest liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń m.in. z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego oraz świadczeń rodzinnych.

 

Rodziny po rozwodzie

Jeśli rodzice są po rozwodzie – wniosek składa ten rodzic, z którym dziecko zamieszkuje. Jeśli rodzice rozwiedzeni, w separacji lub żyjący w rozłączeniu sprawują opieką nad dzieckiem zgodnie np. z planem wychowawczym w porównywalnych i powtarzających się okresach (na podstawie orzeczenia sądu ustanawiającego tzw. opiekę naprzemienną) – oboje, mogą złożyć wniosek na dziecko nad którym sprawują opiekę naprzemienną i w takim przypadku dostaną wsparcie na to dziecko w wysokości połowy nominalnej miesięcznej wysokości świadczenia, tj. co do zasady 250 zł miesięcznie.

 

Jak otrzymać świadczenie?

Wystarczy złożyć wniosek przez internet lub w gminie. Świadczenie zostanie przekazane bezpośrednio na konto wskazane przez rodzica lub gotówką – w inny sposób wypłaty przewidziany w danej gminie.

 

Kiedy wnioski?

Wnioski o świadczenie wychowawcze na najbliższy okres, trwający od 1 lipca 2019 r. do 31 maja 2021 r., można składać od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Jeśli wnioskodawca złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r., świadczenie wychowawcze zostanie przyznane i wypłacone z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Natomiast jeśli wnioskodawca złoży wniosek po 30 września 2019 r., świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku – czyli np. z wniosku złożonego w październiku 2019 r. świadczenie zostanie przyznane od października.
• Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 roku.
• Złożenie wniosku we wrześniu 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 roku.
• Złożenie wniosku w październiku 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 roku.
• Złożenie wniosku w listopadzie 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 roku.
• Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 roku.

 

Jeśli obecnie pobieram świadczenie wychowawcze, ile wniosków muszę złożyć?

Rodzice, którzy mają obecnie przyznane do 30 września 2019 roku świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają od 1 lipca 2019 roku jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.
Na podstawie takiego wniosku od 1 lipca 2019 r. zostanie im przyznane prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają świadczenia wychowawczego), natomiast od 1 października 2019 r. na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do końca września.)

 

Na jaki okres zostanie przyznane świadczenie wychowawcze?

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wydłuża do 31 maja 2021 roku pierwszy okres na jaki zostanie przyznane świadczenie wychowawcze na nowych zasadach. Oznacza to, że rodzice nie będą składać ponownie wniosków o świadczenie wychowawcze w 2020 roku.


Ubieganie się o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko

Jedna ze zmian, którą wprowadza nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, dotyczy rodziców nowonarodzonych dzieci.
Obecnie świadczenie wychowawcze przysługuje co do zasady od miesiąca złożenia wniosku. Brak złożenia wniosku w miesiącu, w którym dziecko się urodziło, oznacza brak prawa do świadczenia za ten miesiąc. Od lipca 2019 r. rodzice będą mieli trzy miesiące od urodzenia dziecka na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze. Świadczenie otrzymają z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Zmiana ta dotyczy dzieci urodzonych po 30 czerwca 2019 roku.


Co w przypadku śmierci jednego z rodziców?

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zmienia zasady dotyczące wypłaty świadczenia w przypadku śmierci jednego z rodziców. Obecnie w przypadku śmierci rodzica, na którego wydano decyzję przyznającą świadczenie wychowawcze, z dniem śmierci prawo do przyznanego świadczenia wygasa, gdyż jest to świadczenie osobiste, niezbywalne i niepodlegające dziedziczeniu. Od 1 lipca 2019 r. możliwe będzie przyznanie, z zachowaniem ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku. Aby zachować ciągłość świadczenia rodzic, który został z dzieckiem, musi złożyć wniosek w terminie trzech miesięcy od dnia śmierci drugiego rodzica. Powyższe rozwiązanie ma zastosowanie do spraw w których śmierć rodzica nastąpiła po dniu 30 czerwca 2019 roku.

 

Decyzja administracyjna w sprawie przyznania świadczenia wychowawczego?

Od 1 lipca 2019 r. obowiązuje uproszczona procedura. Zrezygnowano bowiem z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej o przyznaniu świadczenia. Osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail. Jeśli jednak takiego adresu zabraknie, to informację o przyznaniu świadczenia będzie można odebrać osobiście. Co ważne, nieodebranie takiej informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia.

Decyzje administracyjne będą wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.

Rozmiar czcionki:

Program „Rodzina 500+” w pigułce

 

  1. Świadczenie wychowawcze otrzymują rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka.
  2. Świadczenie przysługuje do ukończenia przez dziecko 18 lat.
  3. Świadczenie na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 r.ż. rodzice otrzymają niezależnie od dochodu.
  4. 500 zł na każde dziecko niezależnie od dochodu otrzymują także rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego, a od 1 lipca 2019 r. placówki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne oraz interwencyjne ośrodki preadopcyjne.
  5. Świadczenie wychowawcze wypłaca urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych.
  6. Od 2021 wniosek trzeba będzie składać co roku w miejscu zamieszkania. Można to zrobić przez internet, za pośrednictwem poczty lub w gminie. E-wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, oraz poprzez bankowość elektroniczną.
  7. Nowy okres świadczeniowy trwa od 1 lipca 2019 r. aż do 31 maja 2021 r. Tym samym rodzice nie będą musieli składać ponownie wniosków o świadczenie wychowawcze w 2020 r.
  8. Wnioski o świadczenie wychowawcze na okres, trwający od 1 lipca 2019 r. do 31 maja 2021 r., można składać od 1 lipca 2019 r. online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov. pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS , a od 1 sierpnia 2019 r.drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.
  9. Wniosek o świadczenie można złożyć osobiście, wysłać Pocztą Polską lub wysłać przez internet.
  10. Świadczenie będzie wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przelewem na konto lub gotówką.
  11. Świadczenie wychowawcze nie jest wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń, m.in. z pomocy społecznej, rodzinnych, z funduszu alimentacyjnego czy stypendiów dla uczniów i studentów.

 

Informator Rodzina 500+ - plik PDF rozmiar 180 kb.

Rozmiar czcionki:

Nowy wzór wniosku o świadczenie wychowawcze

 

Uwaga !!!

Wniosek w wersji papierowej, można składać od 1 kwietnia 2021 r.

 


Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego - plik PDF rozmiar 2,07 MB.

 

Oświadczenie złożone na wniosek strony (art. 75 par 2 kpa) - plik PDF rozmiar 341 kb

pdfKlauzula informacyjna w sprawie danych osobowych - plik PDF rozmiar 610 kb.

 

Rozmiar czcionki:

Program "Rodzina 500+"

plakat 500

Plakat 500+ nowy okres świadczeniowy - plik PDF rozmiar 2,93 MB.

Rozmiar czcionki:

Kadra i kontakt

 

Kierownik Działu Świadczeń Społecznych
Iwona Mroczkowska

tel. 789 869 090
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Główny specjalista
Anita Topolska

tel. 789 869 095
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Inspektor
Dagmara Duch

tel. 789 869 094
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Inspektor
Marlena Ciemny

tel. 789 869 092
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Podinspektor
Agata Tylka

tel. 789 869 093
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Wszelkie informacje dotyczące świadczeń wychowawczych,
wydawanie i przyjmowanie wniosków:
MOPS w Żninie, ul. 700-lecia 36
parter - pokój nr 2 i 3

Rozmiar czcionki:

Program „Dobry Start” od 1 lipca 2021

 

Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,4 miliona uczniów.

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole,  świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

 

Od 1 lipca 2021 r., zgodnie z wprowadzonymi zmianami do programu "Dobry start" zmieniły się zasady naboru wniosków o przyznanie świadczenia dobry start.

Począwszy od najbliższego roku szkolnego 2021/2022, świadczenie dobry start będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych - w miejsce gminnych i powiatowych organów właściwych - zapewniając w pełni zautomatyzowany proces obsługi programu "Dobry start".

Według nowych zasad, wnioski o świadczenie dobry start można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.

 

Wnioski drogą online  można składać, tak jak w latach ubiegłych od 1 lipca do 30 listopada przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/ , przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówcew przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.

 

Szczegółowe informacje pod nr tel. 22 290 22 02